Styl vintage nie jest przestarzały i niemodny. Wnętrza urządzone w tej stylistyce mogą być ponadczasowe i pełne niespodzianek. Taką aranżację trzeba jednak dobrze przemyśleć, aby jej elementy tworzyły spójną kompozycję, a nie wrażenie chaosu. Przygotowany z pomysłem projekt pozwoli stworzyć wnętrze piękne, przytulne i niepowtarzalne – to najmocniejsza strona wnętrz w stylu vintage!

Vintage - z czym to się je?

Do stylistyki vintage można podejść na różne sposoby. Jednym z rozwiązań jest wprowadzenie starych sprzętów z duszą do współczesnych wnętrz. Możliwa jest też inna droga – stylizowanie nowoczesnych mebli i dodatków w taki sposób, aby wpisywały się w minione trendy. Aranżacje w stylu vintage charakteryzują połączenia starego z nowym, co przesądza o ich wyjątkowym charakterze.

Pojęcie vintage jest bardzo szerokie, jednak epoką, która najbardziej kojarzy się ze stylem vintage we wnętrzach są lata 50. i 60, które szczególnie dobrze łączą się z nowoczesną stylistyką. Atmosferę tych czasów wprowadzą stylowe meble na nóżkach, plakaty i sprzęty gospodarstwa domowego stylizowane na sprzęt z tamtych czasów. Styl vintage to również lata 20. - artystyczne, pełne elegancji i wzorów, obecnych na przykład na parkiecie w jodełkę, wzorzystych tapetach oraz dekoracyjnych ramach i obiciach. W aranżacjach w stylu retro nawiązuje się także do nieco bardziej tradycyjnych, rustykalnych klimatów, których podstawą są jasne barwy i naturalne materiały. Vintage to sztuka łączenia starego z nowym, jednak w tym układzie możemy pozwolić sobie na bardzo dużo!

Styl vintage w jadalni

Styl vintage doskonale pasuje do jadalni, ponieważ pozwala na połączenie przytulnej, rodzinnej atmosfery z reprezentacyjną elegancją, która sprawdzi się podczas różnych okazji. Świetnym pomysłem na wprowadzenie do pomieszczenia jadalnego nuty vintage jest witryna, która może być wykonana z solidnego, ciemnego drewna. Możemy zdecydować się też na lżejszy mebel w jasnym kolorze. Bardzo ważne są półki lub przeszklone drzwiczki ukazujące wnętrze. Na półkach najlepiej ustawić rodzinną zastawę, a jeśli nie mamy takiej – wprowadzić nową tradycję. W styl rustykalny, ale również w stylistykę lat 20., 50. i 60 wpiszą się naczynia z ceramiki bolesławieckiej, o klasycznych formach i wzorach, które są ponadczasowe. Wzory na naczyniach z Bolesławca przyciągają wzrok. Są utrzymane w jednej kolorystyce, więc stworzymy z nich piękny komplet, dopasowany do własnego gustu i potrzeb.

Najważniejszym meblem w jadalni jest oczywiście stół. Najprostszy mebel nabierze oryginalnego stylu, jeśli zadbamy o dodatki w stylu vintage. Może to być bieżnik z delikatnej koronki lub obrusy w stylową kratę lub pasy, które świetnie odnajdują się w stylistyce retro.