Proces produkcji naczynia ceramicznego to czasochłonne, jednak z pewnością warte swego efektu wyzwanie. Rozpoczyna się on od czynności formowania wyrobu, co jest możliwe dzięki wykorzystaniu specjalnych form gipsowych. Formuje się tu z mas plastycznych, bądź też odlewa z masy lejnej. Warto dodać, że wysokiej jakości naczynia ceramiczne – na przykład te pochodzące z Bolesławca – wytwarza się z glin kamionkowych, które mają całkowicie naturalne pochodzenie.
W dalszej kolejności naczynia poddawane są czyszczeniu. Jeżeli mamy do czynienia z kubkiem, czy filiżanką, to właśnie na tym etapie przymocowuje się do nich ucha. Kiedy już ta czynność zostanie należycie zakończona, wówczas przystępuje się do przeprowadzenia tak zwanego wstępnego wypału, podczas którego naczynia wypala się w temperaturze około 800 stopni Celsjusza. Po wypalaniu oczekują one zaś na zdobienie, które - zdaniem wielu ceramików - jest najbardziej interesującym etapem wytwarzania naczynia. Prawdziwa ceramika zawsze jest zdobiona ręcznie, przy użyciu specjalnych pędzli oraz stempli.
Po zakończeniu czynności zdobniczych, naczynia pokrywa się szkliwem, co ma przede wszystkim na celu ochronę dekoracji przed ścieraniem i innymi uszkodzeniami. Szkliwienie sprawia więc, że naczynia stają się bardziej trwałe, dzięki czemu mogą posłużyć na dłużej.