Bolesławiec to miejscowość o bardzo długiej i interesującej historii, jednak to nie z nią przede wszystkim jest kojarzony. W Polsce i na świecie Bolesławiec słynie z unikalnych wyrobów ceramicznych o wyjątkowym charakterze. Historia miasta jest związana z ceramiką, z której jest znany – już w średniowieczu ważną rolę w jego rozwoju odgrywało rękodzieło, przede wszystkim garncarstwo. Już w XV wieku w Bolesławcu powstał cech garncarski.

Bolesławiec – krótko o długiej historii miasta

Tereny Śląska zostały przyłączone do Polski w X wieku przez Mieszka I. W północno-zachodnim regionie Śląska, który zamieszkiwało plemię Bobrzan, powstał gród Bolesławiec, którego nazwa pochodzi od imienia Bolesław, noszonego przez wielu przedstawicieli rodu Piastów. W 1202 roku książę Bolesław Wysoki założył w mieście kasztelnię, a już w 1251 roku książę Bolesław Rogatka dokonał lokacji Bolesławca na prawach miejskich – jest to więc jedno z najstarszych miast w Polsce. W Bolesławcu stykały się szlaki handlowe do Czech, Niemiec oraz północnych regionów kraju, dlatego miasto pełniło ważną rolę w handlu. Pod koniec XIV wieku Bolesławiec stał się czeskim miastem, w XVI wieku wszedł w skład imperium Habsburgów, a w XVIII wieku został częścią Prus. W 1945 roku Bolesławiec ponownie został polskim miastem.

Historia ceramiki z Bolesławca

We wszystkich swoich okresach Bolesławiec rozwijał się gospodarczo. Duże znaczenie miało rzemiosło i takie jego dziedziny jak płóciennictwo, farbiarstwo i młynarstwo, jednak to nie z tych sztuk rzemieślniczych zasłynęło miasto. Bolesławiec był znany przede wszystkim z garncarstwa – już w XII wieku w okolicach miasta zostały odkryte pokłady ceramicznej glinki, z której powstawała wysokiej jakości ceramika - w późniejszym okresie stała się ona sławna w Europie. Najstarszy zakład garncarski powstał w XVI wieku i działał aż do XVII wieku. Tym, co wyróżniało bolesławiecką ceramikę, była nie tylko wysoka jakość wykonania, ale także oryginalne wzornictwo oraz metoda ozdabiania przy pomocy stempli – dało to początek nowej technice, nazywanej stempelkową.

Ceramika z Bolesławca to już ponad 700 lat tradycji wytwarzania pięknych i funkcjonalnych przedmiotów. Przez ten czas zmieniały się stosowane rozwiązania i techniki produkcji, jednak bolesławiecka ceramika wciąż kojarzona jest z jakością, a przede wszystkim z charakterystycznym zdobnictwem, które także współcześnie czerpie z bogatej tradycji. Rękodzieło z Bolesławca jest idealną pamiątką z Polski, ponieważ łączy w sobie historię i nowoczesność. To także przedmioty codziennego użytku, które znajdą zastosowanie w każdym domu. Ceramika z Bolesławca to dowód, że warto czerpać z tradycji i łączyć ją z współczesnością.