Wzory, które możemy znaleźć na ceramice z Bolesławca, są znane i rozpoznawane na całym świecie. Piękne naczynia, kubki, filiżanki, talerzyki, miski, tace, dzbanki, czajniki i inne elementy bolesławieckiej ceramiki wyróżniają się charakterystycznym stylem, wzorami i kolorami, które już na pierwszy rzut oka kojarzą się z miastem położonym na Dolnym Śląsku. To polski towar eksportowy, wspaniała wizytówka naszego kraju, piękna i praktyczna pamiątka dla osób za granicy.
Naczynia ozdobione charakterystycznymi wzorami wnoszą do każdego wnętrza swojski klimat i tworzą szczególną atmosferę. Jest to niezwykły przykład pięknej i funkcjonalnej sztuki użytkowej. W jaki sposób powstał ten szczególny styl dekorowania i jak powstają wzory na słynnej ceramice z Bolesławca? A by się tego dowiedzieć, trzeba cofnąć się do XIX wieku, kiedy wykształcił się ten sposób zdobienia. Warto jednak wiedzieć, że tradycje ceramiczne w tym rejonie są o wiele starsze – już w XII wieku w dorzeczach Bobru i Kwisy odkryto podkłady glinki ceramicznej, z której zaczęto produkować znaną w świecie, wysokiej jakości ceramikę.
Wzory na bolesławieckiej ceramice
Oryginalny styl ceramiki z Bolesławca zaczął wykształcać się już w XVIII wieku. Powstawały wtedy wyroby kryte brązowym szkliwem ziemnym, które następnie zdobiono białymi nakładkami, zwykle z motywami roślinnymi. W XIX wieku na Śląsku pojawiły się jasne fajanse i rzemieślnicy rezygnowali z produkcji brązowej ceramiki. Zaczęli stosować natomiast wypalaną na biało glinkę. Na takim tle umieszczano charakterystyczne wzory.
Początkowo do ich nanoszenia służyły specjalne gąbki, które następnie zostały zastąpione przez gumowe stempelki. Służyły one do dekoracji naczyń – zwykle były to drobne motywy, na przykład ułożone obok siebie na całej powierzchni naczynia kropki, kółka albo rozetki. W ten sposób ceramikę z Bolesławca zdobiono od drugiej połowy XIX wieku, aż do połowy XX wieku. Na początku główną rolę w dekoracji odgrywał kolory biały oraz granatowy, a dokładniej odcień tak zwanego kobaltu podszkliwnego. W późniejszym czasie paleta kolorystyczna została rozszerzona o inne barwy, takie jak zieleń, brąz i czerwień.
Rozszerzony został również zakres motywów stosowanych do dekorowania ceramiki z Bolesławca. Pod koniec XIX wieku do użycia weszły nowe motywy – pawie oczka, kwiatki, gwiazdki czy motywy secesyjne.
Współcześni twórcy podtrzymują tradycyjne sposoby dekoracji, ale prezentują także twórcze podejście, wprowadzając do dekoracji bolesławieckiej ceramiki nowe wzory i kolory, które wciąż jednak nawiązują do charakterystycznych motywów z przeszłości.