Piękne i użytkowe przedmioty, których używamy na co dzień i od święta, będą nam dobrze służyły i na dłużej zachowają swoją urodę, jeśli będziemy o nie dbać. Naczynia z ceramiki bolesławieckiej są trwałe, bez problemu można używać ich w piekarniku, kuchence mikrofalowej oraz zmywarce. Warto wiedzieć, jak przechowywać ceramikę z Bolesławca, aby była zadbana, łatwo dostępna oraz ładnie się prezentowała. Trzeba pamiętać, aby nie pozostawiać naczyń ceramicznych mokrych – wytarcie ich powierzchni po umyciu zapobiega pojawieniu się kamienia, co przedłuża ich trwałość.

Przechowywanie naczyń codziennego użytku

Blaty kuchenne to powierzchnia robocza, ale możemy ustawić na nich przedmioty, które chcemy mieć pod ręką. Blat powinien być łatwy do utrzymania w czystości, dlatego lepiej nie umieszczać na nim zbyt wielu naczyń, aby nie utrudniać sobie zadania podczas porządków. Używane codziennie solniczka i pieprzniczka, maselniczka, cukierniczka, pojemniki na kawę i herbatę oraz deska do krojenia mogą ułatwić przygotowanie posiłków. Na wierzchu mogą znajdować się także przedmioty przydatne podczas gotowania, na przykład chochle – najlepiej włożyć je do wysokiego pojemnika lub zawiesić na haczyku. Na hakach dobrze będą prezentowały się również kubki. Naczynia z ceramiki bolesławieckiej są funkcjonalne i jednocześnie świetnie sprawdzą się jako dekoracja – pasują do tradycyjnych, klasycznych aranżacji oraz wnętrz współczesnych, urządzonych w nowoczesnym stylu.

Co w szafkach i na półkach?

Pozostałe naczynia, których często używamy, warto przechowywać na półkach kuchennych lub w szafkach. Ceramika bolesławiecka dobrze wygląda na otwartych półkach, ale przechowywanie w zamkniętych szafkach chroni ją przed zakurzeniem. Powierzchnię mebli, w których ustawiamy naczynia ceramiczne możemy pokryć matą antypoślizgową, która zapewni ceramice stabilność. Przechowywanie ułatwiają też dodatkowe półeczki. Pomiędzy szczególnie wartościowe elementy zastawy można włożyć papierowe zabezpieczenie. Podczas układania przedmiotów na półkach i w szafkach, w ich głębi ustawiamy naczynia cięższe i rzadziej używane. Lżejsze przedmioty, po które sięgamy częściej, najwygodniej jest ustawić bliżej krawędzi.

Doskonałym sposobem na przechowywanie ceramiki bolesławieckiej jest witryna z przeszklonymi drzwiami lub regał ustawione w jadalni. Naczynia ceramiczne są wówczas blisko stołu, więc wystarczy przełożyć je na blat, gdy są potrzebne. Taki mebel, z ułożoną estetycznie kolekcją ceramiki, to także efektowna ozdoba jadalni, która wprowadza do wnętrza ponadczasowy styl i elegancję, więc jeśli tylko mamy taką możliwość, warto wyeksponować naczynia z ceramiki z Bolesławca.