Receptura ceramiki bolesławieckiej tworzona była na przestrzeni stuleci. W średniowieczu cech garncarzy strzegł jej tajników jak oka w głowie. Dziś takie metody nie są już potrzebne, by wyroby z Bolesławca zachwycały swoją jakością i wzornictwem.
Ceramika bolesławiecka powstaje z gliny kamionkowej, która zaliczana jest do materiałów twardych. To sprawia, że jest dość ciężka w stosunku do np. porcelany czy fajansu, ale za to o wiele bardziej wytrzymała. Dzięki temu można wykorzystywać ją w piekarnikach, kuchenkach mikrofalowych, a także myć w zmywarkach.
Wyroby z Bolesławca tworzone są ręcznie. Najpierw za pomocą form gipsowych nadaje się poszczególnym elementom odpowiednie kształty, a następnie łączy się ze sobą elementy główne z dodatkowymi (np. dzbanek z uchem). Gdy zostanie uformowany ostateczny kształt, następuje pierwsze wypalanie w piecu.
Na produkt pierwszego wypalania - tzw. biskwit - nanosi się następnie kolor i wzory. Na tym etapie ceramika z Bolesławca nabiera swojego unikalnego charakteru, gdyż na całym świecie znana jest właśnie z bogatych zdobień, nanoszonych pędzlem lub tradycyjnym bolesławieckim stemplem, pozwalającym na tworzenie wzorów powtarzalnych w swoim kształcie, ale niepowtarzalnych z uwagi na swój charakter. Dominujące kolory zdobień to kobaltowy niebieski, zielony lub czerwony.
Tak przygotowany produkt zanurza się w szkliwie, a następnie wypala po raz drugi. Po wyjęciu z pieca otrzymujemy gotową ceramikę bolesławiecką.