Wielu z nas uwielbia słodkości – ciastka, ciasta, cukierki, czekoladę i inne słodycze. Miłośnicy słodkiego często nie wyobrażają sobie picia nieposłodzonej kawy lub herbaty. Jednak słodycz może mieć różne źródła i niektóre z nich, choć dodają życiu smaku, mogą jednocześnie zaszkodzić zdrowiu.

Czy w takim razie musimy rezygnować z odrobiny słodyczy w porannej kawie lub wieczornej herbacie? Na rynku dostępnych jest wiele naturalnych i sztucznych substancji słodzących. Którą wybrać, aby było smacznie, słodko i zdrowo jednocześnie?

Biały, brązowy czy trzcinowy?

Najpopularniejszym rodzajem cukru jest cukier biały kryształ, produkowany z buraków cukrowych. Oprócz niego do tej grupy zaliczymy między innymi drobny cukier, cukier rafinadę i cukier puder. To również cukier kandyz lodowy, który z wyglądu przypomina nieoszlifowane kamienie szlachetne oraz cukier kandyz bursztynowy, powszechnie nazywany brązowym cukrem, którego kryształki są w kolorze bursztynowym. Jedyną różnicą pomiędzy nim a białym cukrem jest różnica w końcowych etapach produkcji. Melasa dodana do białego cukru nadaje mu brązowy kolor. Taki słodzik ma lekki, karmelowy smak, ale zasadniczo nie różni się właściwościami od swojego białego odpowiednika.

Zarówno biały, jak i zabarwiony melisą cukier brązowy, w większej części (w 99,8%) składa się z sacharozy, która jest węglowodanem prostym. Biały cukier nie ma dobrej sławy wśród osób, które dbają o zdrowy styl życia. Jest bardzo kaloryczny, a jego nadmiar może mieć szkodliwy wpływ na organizm – między innymi na zęby, wątrobę lub trzustkę, jego nadmierne spożycie przyczynia się do nadwagi. Warto pamiętać, że brązowy buraczany cukier ma takie same cechy.

Trochę lepiej wygląda sytuacja w przypadku cukru trzcinowego, który powstaje z trzciny cukrowej. Podczas jego produkcji nie oddziela się melasy i kryształków. Cukier trzcinowy, w zależności od rodzaju, może mieć różny kolor – od złotawej do ciemnobrązowej. W porównaniu do białego kryształu, taki cukier zawiera kilka procent mniej sacharozy oraz niewielką liczbę kalorii mniej. Ma on jednak trochę więcej składników odżywczych oraz zawiera sole mineralne. Zdaniem dietetyków żadnego z tego cukru nie można uznać za zdrowy, jednak to ten trzcinowy uważa się za zdrowsze rozwiązanie.

Jeśli rozwiążemy kwestię wyboru cukru, zastanówmy się, do czego wsypać słodkie kryształki. Nawet jeśli sami nie słodzimy, taki zwyczaj mogą mieć nasi goście i warto być zawsze przygotowanym na taką ewentualność. Niezależnie od rodzaju cukru, na każdym stole świetnie będzie prezentować się cukiernica z Bolesławca. Ozdobna i funkcjonalna ceramika jest dostępna w wielu wzorach i kolorach, ma też różne kształty. Niektóre modele są wyposażone w poręczne uszka i łyżeczki. Taka cukiernica jest ciekawą i praktyczną ozdobą każdego stołu.