Wytwarzanie ceramiki bolesławieckiej to kilkuetapowy, dosyć skomplikowany proces, który pozwala otrzymać imponujące, godne podziwu efekty. Trzeba więc przyznać, że jest to wyzwanie warte włożonego wysiłku. Pierwszym etapem pozyskiwania tych unikalnych wyrobów ceramicznych jest formowanie, do którego wykorzystuje się specjalne formy gipsowe. Formowanie może się odbywać z masy lejnej, bądź z mas plastycznych. Co istotne, bolesławieckie naczynia produkowane są z surowców pochodzenia naturalnego, a dokładnie z glin krzemionkowych.
Kolejna faza obejmuje dokładne czyszczenie, po którym przystępuje się do wstępnego wypału. Czynność ta odbywa się to w temperaturze około 800 stopni Celsjusza. W następnej kolejności rozpoczyna się okres oczekiwania na – zdaniem niejednego ceramika – najciekawszy etap całej produkcji, czyli zdobienie. Podkreślić należy, że oryginalne naczynia ceramiczne charakteryzują się tym, iż ich ozdabianie za każdym razem stanowi ręczną, wymagającą cierpliwości i precyzji, pracę. Używa się w tym celu specjalnych narzędzi, takich jak stemple, czy pędzle.
Kiedy naczynia się już pokryte ozdobnymi wzorami przychodzi czas na wykończenie i utrwalenie, czyli naniesienie na ich powierzchnię szkliwa. Stanowi to istotne zabezpieczenie przed różnego rodzaju uszkodzeniami, czy ścieraniem.