Nie wszyscy przykładają dużą wagę do jej wyglądu i charakteru, jednak jest niezbędna w każdym domu - żadne gospodarstwo domowe nie obędzie się bez naczyń do podawania potraw, czyli zastawy stołowej. Zasady dobrego wychowania jasno określają przeznaczenie poszczególnych elementów zastawy stołowej. Z jakich części się składa?

Wyposażenie zastawy stołowej

Zaliczamy do niej naczynia i sztućce, których używamy do serwowania i spożywania posiłków. W zastawie stołowej znajdziemy więc talerze różnego typu, na przykład głębokie, płaskie i deserowe, naczynia przeznaczone do picia, takie jak filiżanki, szklanki, kubki oraz kieliszki, a także sztućce - noże, łyżki i widelce. Zastawa stołowa to również wszelkiego rodzaju naczynia, których używamy do podawania posiłków, czyli między innymi miski, półmiski, wazy, salaterki, dzbanki oraz karafki. Całość zastawy uzupełniają sztućce do nakładania dań, solniczki, maselniczki, sosjerki oraz inne naczynia, w których podaje się przyprawy i inne dodatki do potraw.

Specjaliści od etykiety dzielą zastawę stołową na codzienną i elegancką, a jej skład dobierają pod kątem typu posiłków oraz potraw, które są podawane w jego trakcie. Zastawa na specjalne okazje jest zwykle bardziej dekoracyjna i ozdobna, wykonana z bardziej szlachetnych tworzyw. Pełen komplet naczyń z zastawy stołowej, który wykorzystuje się przy stole określa się mianem serwisu. 

Wbrew pozorom, o zastawie stołowej można powiedzieć bardzo dużo - na temat jej rodzajów, historii, a nawet znaczenia w kulturze. Dzisiaj skupimy się na jej praktycznym aspekcie i sprawdzimy, jakie rodzaje talerzy, czyli podstawowych naczyń do serwowania posiłków, znajdziemy w zastawie stołowej.

Talerz niejedno ma imię

W każdym serwisie znajduje się duży, płaski talerz, na którym podaje się danie główne. Część kompletu często stanowi też nieco mniejsze naczynie, czyli talerz sałatkowy, na którym serwuje się warzywa. Do podawania deseru służą najmniejsze talerzyki, zwane deserowymi. Talerze głębokie przeznaczone są do jedzenia zupy. Co interesujące, danie główne także może być zaserwowane w głębszym talerzu - naczynie, w którym podajemy makaron powinno być duże i głębokie. Jeśli na stole mają pojawić się zupy kremy, zaleca się wlanie ich do bulionówek. Z kolei do serwowania flaków należy wykorzystać flaczarki. W niektórych sytuacjach talerze mogą posłużyć do podawania potraw. W tej roli dobrze sprawdzają się duże naczynia, ale również talerze o specjalnym kształcie, przystosowane do serwowania konkretnego rodzaju posiłku, na przykład talerze, na których podaje się ryby są zwykle podłużne, talerze na jajka mają specjalne wgłębienia, a talerzyki na przystawki często podzielone są na kilka części, dzięki czemu można nałożyć na nie różne rodzaje przekąsek.

Jeśli szukają Państwo wyjątkowej zastawy stołowej, koniecznie przejrzyjcie asortyment ceramiki bolesławieckiej w Dekorbuy -http://dekorbuy.pl/pl/content/9-ceramika-boleslawiecka. Zapraszamy!