Zakłady Ceramiczne „BOLESŁAWIEC” to jeden z największych, a także najpopularniejszych producentów ceramiki, a jednocześnie kontynuator tradycji zapoczątkowanej jeszcze przed drugą wojną światową przez Hugo Reinholda. To właśnie tutaj produkuje się ceramikę bolesławicką. Asortyment obejmuje formowaną ręcznie ceramikę stołową, która podlega następnie wyjątkowemu zdobieniu (również własnoręcznie), które odbywa się za pomocą tak zwanej techniki stempelkowej. Jako surowiec wykorzystuje się tutaj naturalne gliny krzemionkowe.

Pierwszym etapem przygotowania ceramiki bolesławickiej jest formowanie naczyń, którego dokonuje się w specjalnych formach gipsowych umożliwiających formowanie z mas, a także odlewanie z masy lejnej. Na tym etapie potrzebny jest czas, cierpliwość i pełne zaangażowanie. Zaformowane naczynia poddaje się następnie czyszczeniu, po czym wypala w temperaturze sięgającej 800 oC, po którym oczekują one na czynność zdobienia. Malowanie odbywa się zaś za pomocą podszkliwnych farb, które nanosi się ręcznie przy użyciu pędzli oraz stempli. W kolejnym etapie pokrywa się naczynia szkliwem, co zapewnia trwałość dekoracji, a także odporność na ścieranie. Ostatni etap to wypał naczyń, który przeprowadzany jest w temperaturze 1200 oC i trwa około 15 godzin.

Trzeba przyznać, że proces przygotowania ceramiki bolesławickiej nie jest zwykłym rzemiosłem, lecz czasochłonnym, kilkunastogodzinnym aktem artystycznym, który jednak za każdym razem zachwyca efektem.