Pozyskiwanie wyrobów ceramicznych obejmuje kilka czynności, które następują po sobie w określonej kolejności. W pierwszym kroku należy przygotować masę do formowania, czyli wymieszać surowce (najczęściej już rozdrobnione i zmielone) na sucho, bądź też z wodą. Co istotne, otrzymana masa musi zostać całkowicie odpowietrzona. Częstą praktyką jest ponadto dodawanie do masy ceramicznej tak zwanych materiałów schudzających, do których możemy zaliczyć na przykład sproszkowaną cegłę, czy piasek. Ich obecność ma zapobiegać wszelkim zniekształceniom.
W dalszej kolejności przystępuje się do formowania owej masy. Proces ten jest przeprowadzany ręcznie lub mechaniczne i polega na prasowaniu, odlewaniu masy ceramicznej, bądź też tłoczeniu. Dalej następuje suszenie oraz wypalanie uformowanej masy. To pierwsze ma na celu pozbycie się wody, zaś drugie odbywa się w specjalnych piecach, ustawionych na temperatury z zakresu od 900 do 2000 stopni Celsjusza – zależnie od tego z jakim rodzajem wyrobu mamy akurat do czynienia. Co więcej, podczas wypalania jedne składniki zanikają, zaś inne dopiero się tworzą. Powstaje tu faza szklista, która jest odpowiedzialna za wiązanie ziaren poszczególnych składników. W efekcie masa ulega zagęszczeniu.
W wielu przypadkach, po wypiekaniu prowadzi się dalsze prace związane z obróbką ceramiki, to jest szkliwienie i zdobienie.
Jak powstaje ceramika?
0
likes
Posted on: 25 Aug 2015, 14:58 Posted in: Nowości