Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez przypraw. Dodają charakteru, podkreślają smak potraw i często mają właściwości, które są dobre dla zdrowia. Tradycyjne kuchnie różnych krajów i kultur korzystają z różnych przypraw - są one ich cechą charakterystyczną, wyróżnikiem, wpływają na smak i aromat potraw.
Przyprawy należy przechowywać w odpowiedni sposób, aby nie straciły swoich właściwości. Przyprawy trzymane w niewłaściwych warunkach wietrzeją, tracą swój smak i zapach i nie nadają się do gotowania. Dobry kucharz musi zadbać o najlepszy dla siebie wybór dodatków, ale również postarać się przechowywać je tak, aby zachowały swoje cechy. Bardzo ważna jest wygoda - warto postarać się, aby przyprawy były łatwo dostępne i zawsze pod ręką. Dodatkowym, ale też bardzo ważnym czynnikiem, jest wygląd. Przyprawy w ładnych, dopasowanych do stylu wnętrza pojemnikach świadczą o zamiłowaniu do gotowania, ale mogą okazać się również efektowną ozdobą kuchni.
Miejsce na przyprawy
Wiele osób przyprawy przechowuje w torebkach, w których zostały kupione. Zajmują one wtedy niewiele miejsca, jednak z drugiej strony korzystanie z nich może być problematyczne. Możemy zdecydować się na przechowywanie przypraw w opakowaniach tylko wtedy, gdy jesteśmy pewni, że szybko je wykorzystamy. Wciąż jednak istnieje ryzyko, że przyprawy w niedomkniętych torebkach stracą swój smak i aromat, może im również zaszkodzić wilgoć. Takie przechowywanie grozi też rozsypaniem. O wiele praktyczniejszym rozwiązaniem jest wsypanie przypraw do szczelnie zamkniętych pojemników, dzięki którym zachowają one swoje właściwości na dłużej. Najlepiej sprawdzają się te wykonane z ceramiki lub ciemnego szkła.
Niezależnie od metody przechowywania przypraw, w każdym przypadku należy wybrać dla nich odpowiednią lokalizację w kuchni. Nie należy stawiać ich w pobliżu kuchenki, zlewozmywaka lub w mocno nasłonecznionym miejscu, ponieważ wilgoć oraz temperatura mogą im zaszkodzić.
Kolejną ważną zasada jest przechowywanie wszystkich przypraw w oddzielnych pojemnikach, tak aby nie przechodziły swoim zapachem. Jeśli przyprawy kupujemy w ich pierwotnej formie (na przykład liście lub ziarenka), to przechowujemy je właśnie w takiej postaci, a rozdrabniamy dopiero przed użyciem. Przyprawy ziołowe, na przykład bazylia, pietruszka lub rozmaryn, możemy samodzielnie hodować w doniczce, dzięki czemu będą zawsze świeże i aromatyczne.
Sól i pieprz to "podstawowe" przyprawy, które warto mieć zawsze pod ręką. Dobrym pomysłem na ich przechowywanie jest komplet przyprawników wykonanych z bolesławieckiej ceramiki, ustawionych na specjalnej tacy. Mają one wygodny kształt ułatwiający przyprawianie potraw i są przepiękną ozdobą stołu przy każdej okazji - zarówno kiedy mamy gości, jak i podczas posiłku w gronie najbliższych.