Przy wielu okazjach - czy podczas rodzinnego posiłku, czy w trakcie bardziej oficjalnego przyjęcia - na naszym stole pojawiają się wędliny. Goście mogą zjeść je na przykład jako dodatek do sałatki lub prostej kanapki. Gospodarz powinien zadbać o różnorodność, a przede wszystkim o świeżość podawanych wędlin, ale także o sposób ich ekspozycji. Powinny być one ułożone w taki sposób, aby zachęcić gości do poczęstunku. Trzeba też postarać się, aby ich nakładanie na talerz było dla uczestników posiłku jak najbardziej wygodne.
Sposób na podanie wędlin
Wędliny możemy po prostu ułożyć na talerzu lub półmisku, ale warto postarać się, aby ten typowy dodatek do stołu prezentował się bardziej interesująco i zachęcająco dla gości. Pierwszą kwestią jest wybór odpowiedniego naczynia. Najlepiej sprawdzą się tutaj półmiski. Ze świeżymi mięsiwami doskonale komponują się naczynia wykonane z ceramiki z Bolesławca, które już same w sobie są piękną i elegancką ozdobą stołu. Przy większej ilości wędlin najpraktyczniejszy będzie większy półmisek w formie tacki. Znajdziemy też mniejsze półmiski, na mniejsze porcje wędlin. Zadanie ładnego ułożenia wędlin może ułatwić również sześciodzielny talerz. Wędlinę w formie większego kawałka dobrze jest podać na drewnianej tacy. Jeśli wcześniej pokroimy ją w plastry, możemy serwować ją na ceramicznej tacy, dopasowanej do pozostałych elementów zastawy.
Nawet najprościej ułożone plasterki mięsa mogą wyglądać elegancko, jeśli zadbamy o ich różnorodność. Na jednym talerzu możemy umieścić na przykład jasną szynkę, kiełbasę lub ciemne salami - dzięki różnym kolorom i kształtom wędlin takie połączenie zrobi wrażenie, nawet, jeśli plasterki położymy w rządku.
Innym pomysłem na urozmaicenie półmiska z wędlinami może być dodanie do niego pokrojonych w kostkę sera, warzyw czy oliwek oraz zapewnienie wykałaczek. Dzięki temu goście będą mogli przygotować apetyczne koreczki. Kolejna ciekawa propozycja to serwowanie wędlin w formie ruloników. Mogą być one puste, ale o wiele bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem jest wypełnienie rulonów. Można to zrobić na przykład przy pomocy szparagów, papryki lub farszu. Takie nadzienie jest proste w przygotowaniu, a daje wiele możliwości. Z wędlinami bardzo dobrze będą się łączyły kremy na bazie chrzanu, musztardy, warzyw lub jajek. Przygotowanie roladek z wędliny jest trochę bardziej pracochłonne, ale też możemy spodziewać się, że efekt, jaki zrobi w ten sposób przygotowane mięso, także będzie większy. Osoby, które mają zdolności artystyczne, mogą z plasterków mięsa tworzyć proste, ale efektowne formy, na przykład kwiatki. Jeśli połączymy je na talerzu z zielonymi warzywami, powstanie bardzo atrakcyjna, ozdobna kompozycja.