Słowo ceramika pochodzi od wywodzącego się z greki określenia „keramikos”, które z kolei stanowi pochodną słowa „keramos” oznaczającego ziemię i/lub glinę. Jest to więc bardzo wiekowa nazwa, której znaczenie ewaluowało nieco w miarę upływu kolejnych wieków.
Mianem ceramiki określa się ogólnie wszelkie wytwory powstałe w wyniku procesu wypalania gliny, która została wcześniej w odpowiedni sposób uformowana. Jej historia jest bardzo długa, jako że sięga aż epoki paleolitu. Zadziwiającą długością tradycji cieszy się ona choćby w naszym kraju, w którym jest znana od ponad siedmiu tysięcy lat. Na szczególną uwagę zasługuje tu ceramiczna droga krzyżowa, której twórcą jest Józef Gosławski. Obiekt ten znajduje się w jednym z poznańskich kościołów, a dokładnie w kościele św. Jana Kantego. Na arenie światowej uwagę przyciąga zaś nymphenburska porcelanowa waza, która jest bardzo dobrym przykładem na to, jak ogromny potencjał tkwi w przemyśle ceramicznym.
Współczesna ceramika odnosi się do wszystkich wyrobów nieorganiczno-niemetalicznych oraz tworzyw, dla których charakterystyczne jest występowanie etapu obróbki cieplnej, podczas której temperatury dochodzą aż do kilkuset stopni Celsjusza. Mowa tu na przykład o spiekaniu, czy o prażeniu.