Mówisz - ceramika, myślisz - Bolesławiec. Nie ma innego miasta w Polsce, które tak mocno kojarzyłoby się właśnie z przemysłem ceramicznym.
Bolesławiec na Dolnym Śląsku niemal od początku swojego istnienia mocno związany był z garncarstwem. Wszystko za sprawą bogatych pokładów gliny kamionkowej, występujących w okolicy miasta. Jeszcze w średniowieczu pięć warsztatów garncarskich stworzyło zamknięty cech, dbający o jak najwyższy poziom produkowanych w Bolesławcu naczyń.
Z biegiem czasu wyroby bolesławieckie zaczęły zyskiwać coraz większą renomę w Europie. Powszechnie cenione były za wysoką jakość, niebagatelne kształty i bogate dekoracje. Wielki rozgłos miejscowym rzemieślnikom przyniósł tzw. Wielki Garniec - wytworzone w Bolesławcu naczynie o pojemności niemal 2000 litrów! Uznawane za największe na świecie było najlepszym dowodem na wyjątkowe umiejętności mistrzów z Bolesławca.
Kolejnym krokiem w rozwoju miejscowej ceramiki było utworzenie szkoły zawodowej, która nie tylko szkoliła wybitnych fachowców, ale również przyczyniła się do opracowania pionierskich technologii wytwarzania ceramiki.
Sława bolesławieckich zakładów trwa do dziś. Z jednej strony to efekt wysokiej jakości produktów, z drugiej dbania o reklamę flagowego produktu miasta. Od ponad 20 lat w sierpniu odbywa się kilkudniowe Bolesławieckie Święto Ceramiki – największa impreza regionu, której celem jest promowanie bolesławieckiej ceramiki.