Ceramika to przede wszystkim naczynia oraz inne przedmioty, które powstają przez wypalenie gliny wymodelowanej w odpowiedni kształt. Współcześnie do grupy wyrobów określanych tym mianem zalicza się również wszelkie przedmioty, które nie są metalowe lub organiczne, a powstają dzięki obróbce cieplnej w bardzo wysokiej temperaturze. Nazwa ceramika pochodzi od greckiego słowa „keramos”, które tłumaczy się jako ziemia i glina, jednak uznaje się, że korzenie tej sztuki sięgają wielu wieków przed powstaniem greckiej cywilizacji. Mowa tutaj o bardzo długim czasie – znaleziska archeologiczne wskazują, że nasi przodkowie tworzyli ceramiczne wyroby już 13 wieków przed naszą erą, w okresie paleolitu. Wiemy też, że na terenie Grecji w okresie brązu istniała kultura, która wytwarzała ceramikę. Na terenach Polski ceramiczne przedmioty powstawały około 5 tysięcy lat przed naszą erą. Ceramika jest uznawana za jedną z najstarszych form rzemiosła, które praktykuje ludzkość.
Ceramika miała charakter rytualny, to znaczy była wykorzystywana na przykład w obrzędach pogrzebowych dawnych ludów, ale wyroby ceramiczne pełniły także funkcje użytkowe oraz artystyczne. Ceramika artystyczna rozwijała się w starożytności, w regionie Morza Śródziemnego – w Mezopotamii, Krecie oraz Egipcie. Ceramika o artystycznym charakterze w wyjątkowy sposób rozwinęła się w starożytnej Grecji. Powstawały tam wyroby ceramiczne codziennego użytku, zdobione przede wszystkim scenami z mitologii, ale także codziennego życia mieszkańców tego regionu. Z kolei w średniowieczu możemy zaobserwować rozwój ceramiki użytkowej. Popularność w tym okresie zdobyła na przykład kamionka, czyli wyroby ceramiczne o lśniącej gładkiej powierzchni. Kamionka znana była jednak już wcześniej, w czasach starożytnych.
Słynne na całym świecie są wyroby pochodzące z Chin. W tym kraju tradycje ceramiczne są bardzo silne, a stara chińska ceramika ma szczególną wartość. To właśnie w Chinach w VII wieku została wynaleziona porcelana, czyli rodzaj lekkiej, delikatnej ceramiki. W VIII wieku technika wytwarzania porcelany została odkryta w Europie i zaczęły powstawać manufaktury oraz fabryki, w których wytwarzano „białe złoto”.
W Polsce już wcześniej wykształciła się tradycja tworzenia wyrobów ceramicznych o charakterze dekoracyjnym, ale trwałych i praktycznych. Na terenach Dolnego Śląska od XIV wieku rozwijało się garncarstwo. W tym regionie wykształcił się szczególny rodzaj ceramiki o unikalnym, stempelkowym wzornictwie. Znana jest ona jako ceramika bolesławiecka (http://dekorbuy.pl/pl/content/9-ceramika-boleslawiecka) – Bolesławiec to dzisiaj centrum, z którego pochodzą znane na całym świecie wyroby ceramiczne.