Pieczenie w piekarniku to świetna alternatywa dla smażenia i gotowania. Upieczone potrawy są lżejsze i mniej tłuste, przez co zdrowsze i bardziej dietetyczne niż dania usmażone na oleju na patelni. Jedzenie z piekarnika zyskuje szczególne walory, dzięki czemu smakuje nam lepiej niż gotowane. Potrawy upieczone w piekarniku są wyjątkowo aromatyczne i rozgrzewające, zyskują też przyjemną chrupkość. Pieczenie to idealny pomysł na smaczne i proste danie. Smaczną zapiekankę przygotujemy z wszystkiego, co mamy pod ręką – warzyw, mięsa, makaronu czy ryżu. Do tego wystarczy dodać sos, na przykład na bazie sera i śmietany lub sos pomidorowy, przygotowany z pomidorów w puszce lub passaty. Brak czasu, nieoczekiwana wizyta gości – z pomocą przychodzi piekarnik oraz możliwości, jakie daje!
Naczynia do piekarnika i ich rodzaje
Pieczenie w piekarniku odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze, dlatego do przepisów na pieczone dania potrzebujemy specjalnych, żaroodpornych naczyń. Są one wykonywane z materiałów odpornych na działanie wysokich temperatur. Trzeba także upewnić się, że wybrane tworzywo nie będzie wpływać na smak i zapach dań oraz że jest ono bezpieczne dla zdrowia. Naczynia żaroodporne najczęściej są zrobione ze szkła, które jest uniwersalne i neutralne chemicznie. Szklane naczynia żaroodporne są jednak stosunkowo ciężkie. Naczynia silikonowe są lekkie, nowoczesne i łatwe do przechowywania. Szkło i silikon są praktyczne, ale mało dekoracyjne – nie postawimy takich naczyń na stole.
Zalety naczyń z ceramiki
Ceramiczne naczynia żaroodporne wykazują odporność na wysokie i niskie temperatury, a pieczone w nich potrawy nie przywierają do ścianek, dlatego nie ma potrzeby stosowania dodatkowego tłuszczu. Naczynia z ceramiki można bezpośrednio po wyjęciu z piekarnika postawić na stole, oczywiście na odpowiedniej podstawce. Ceramiczna brytfanna, na przykład z bolesławieckiej ceramiki, to niebanalny sposób na ozdobę stołu, która zachwyci i zadziwi gości. Żaroodporne naczynia ceramiczne są doskonała propozycją dla miłośników elegancji oraz ponadczasowego designu. Warto też dodać, że ceramika z Bolesławca sprawdza się nie tylko w piekarniku – można używać jej w mikrofalówce, a po posiłku umyć w zmywarce. Ceramiczne naczynia żaroodporne są więc nie tylko piękne, ale również praktyczne i wytrzymałe. Obecnie coraz większą wagę przywiązujemy do wyglądu akcesoriów kuchennych. Naczynie z ceramiki bolesławieckiej zdobi półkę w kuchni lub witrynę w jadalni i jest stylowym uzupełnieniem aranżacji.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Ważnym czynnikiem, który trzeba wziąć pod uwagę przed zakupem naczynia żaroodpornego jest jego wielkość. Jeśli lubimy spotkania w dużym gronie rodziny i znajomych, trzeba wybrać większe naczynie. Na co dzień praktycznym wyjściem jest owalne lub okrągłe naczynie średniej wielkości. W niektórych sytuacjach sprawdzą się niewielkie, żaroodporne naczynia, tak zwane kolitki, idealne do przygotowania pojedynczych porcji i łatwe do przechowywania, ponieważ można włożyć jedną w drugą. Sprawdź ofertę ceramicznych naczyń żaroodpornych w Dekorbuy - http://dekorbuy.pl/pl/content/9-ceramika-boleslawiecka.